„Przyszła, naszła, zeszła – weszła”. Taki obraz piłkarza wciąż jeszcze funkcjonuje i ma się dobrze. W wielu środowiskach interesowanie się futbolem jest niemal synonimem obciachu. Zajęciem niegodnym intelektualisty. A przecież futbol to wylęgarnia pięknych umysłów, co chcemy Wam pokazać w drugim numerze Kopalni – sztuki futbolu.
Druga Kopalnia ukazała się pierwotnie w 2015 roku. Otwierający tekst Pawła Wilkowicza o Johanie Cruyffie zyskał w tym czasie status kultowego. Z pełną odpowiedzialnością możemy stwierdzić, że po polsku nic lepszego o boskim Johanie nie powstało i prawdopodobnie już nigdy nie powstanie. Siłą rzeczy bohaterami drugiej Kopalni są w dużej mierze wielcy trenerzy. Rafał Stec drobiazgowo opisuje idee Arrigo Sacchiego, a Rafał Lebiedziński wyjaśnia, czym jest cholismo – czyli na czym polega futbol Diego Simeone. Zabierzemy Was też do Glasgow, gdzie urodzili się i ukształtowali wspaniali szkoccy – lewicowi – trenerzy z Alexem Fergusonem na czele.
Ale „piękne umysły” to oczywiście nie tylko trenerzy. Olgierd Kwiatkowski opowie Wam o enfant terrible francuskiego i angielskiego futbolu – Ericu Cantonie. Kuba Polkowski napisał fascynujący portret Socratesa – lekarza, bojownika o wolność i demokrację, nałogowego palacza, który w międzyczasie czarował świat zagraniami piętą i dowodził najpiękniej być może grającą drużyną wszech czasów – Brazylią z 1982 roku.
Odpowiadamy również na pytanie, czy można mówić o „filozofii futbolu” – nie, nie można – i pokazujemy, jak działa mózg piłkarza. Laureat literackiej nagrody Nike, Wojciech Kuczok, zastanawia się, czy piłkarze wciąż są nieoczytani. W końcu do Wisły, przed kominek Antoniego Piechniczka, zabierze was Piotr Żelazny, który stara się dowiedzieć, czym jest ta osławiona „polska myśl szkoleniowa”. Te i więcej tekstów w drugiej Kopalni – sztuce futbolu.